Vznik knihy

   Už je to pár let. Přesněji Vánoce roku 2002, kdy jsem napsal svou úplně první báseň. V té době jsem ji napsal jen tak, bez vnitřních emocí. Rozhodně jsem si nikdy neříkal, že bych někdy v budoucnu mohl vydat celou básnickou sbírku. Jak bych také mohl, když jsem druhou báseň napsal až o rok a půl později. Vlastně jsem v té době jen tak z radosti složil čtyři básně a čekal, zda se některá z nich umístí v nějaké literární soutěži. Naštěstí báseň Miluji tě získala druhé místo v soutěži Pisálek 2005.
   Pár dalších básní jsem napsal o rok později, což se v následujícím roce opakovalo naprosto stejně ještě jednou. Tento rok byl však úplně jiný. Poznával jsem první lásky a poetik jako by se ve mně zrodil. Od té doby jsem nepsal verše na posezení, nýbrž všechny básně vznikaly v mém srdci, v mé duši a začaly se do nich prolínat mé pocity.
   V roce 2008 jako by se mi převrátil celý život vzhůru nohama. Začal jsem pociťovat, že nejsem stejný jako všichni ostatní, a ač jsem si to vlastně vůbec neuvědomoval, každý, kdo četl mé básně, to ihned poznal. Mé cítění se změnilo a já konečně zažil skutečnou lásku, však s nikým jsem se o to nepodělil. Veškeré tajemství bylo uchováno v mé mysli, v mém nitru, v mém srdci, které bušilo zamilováním, nervozitou až strachem z budoucna. Mé básně byly první, které věděly o tom, že jsem přestal jevit zájem o ženy a začal milovat muže. Náhle jsem celý svět viděl jinýma očima: estetickou krásu lidského těla jsem hledal pouze u mužů, cítit lásku a případnou bolest jsem mohl jen z mužů. A právě všechna ta přání po dokonalém životě mě nutila sepisovat vše na papír v podobě veršů kratších i delších básní.
   Nakonec jsem zjistil, že jsem se svým životem naprosto spokojený, šťastný, a že bych snad už nikdy šťastnější být nemohl. To vše jen díky mému současnému příteli, s nímž žiji od 24. října roku 2011 a kterému je celá má básnická sbírka věnována.
   A jelikož jsem se svým životem natolik spokojený, není nic, co by mě nutilo psát další básně. Když jsem se pak podíval na tu svou poslední, zjistil jsem, že je o mém příteli, kde mu vyznávám svou lásku a bylo by správné, kdybych tímto celou kapitolu svého života uzavřel. Tu báseň jsem napsal na konci roku 2012 a s tím jsem si uvědomil, že deset let od první básně ve spojení s mou jedinečnou láskou je naprosto dokonalá doba, kdy světu odhalit své největší tajemství v básnické sbírce Obnažené tajemství, kde naleznete 180 nejrůznějších básní.

   A protože každá básnická sbírka obsahuje i několik kreseb, rozhodl jsem se na sociální síti FaceBook dne 1. ledna 2013 spustit událost Tomáš hledá ILUSTRÁTORA. Nepočítal jsem s tím, že by se mohl někdo zapojit, proto mě opravdu moc mile překvapilo, když se mi ozvala velká spousta kreslířů a kreslířek, kteří chtěli svá díla zvěčnit v mé básnické sbírce. Vydání knihy jsem plánoval tak, aby vyšla před obhajobou mé diplomové práce, abych mohl dokázat, že jsem skutečně plodný spisovatel (v tomto případě poetik), když už téma mé diplomové práce zní Licenční smlouva v autorském právu.
   Od pěti ilustrátorů jsem získal všechny kapitoly potřebné ke znázornění (jsou k nahlédnutí u každého ilustrátora zvlášť) a několik kreseb ke konkrétním básním, které však zůstávají překvapením knihy.
   Jakmile jsem získal i grafickou obálku na mou knihu, mohl jsem knihu dne 24. dubna 2013 odeslat do nakladatelství Nová Forma, s.r.o..
   Kniha vyšla dne 5. května 2013.

   Samozřejmě i při vydávání této knihy nastaly nemalé komplikace a to především finanční. Ze zkušenností s vydáváním knihy JEDNA STAČÍ!: jeden svědek a se sponzoringem této knihy mi přišlo zcela zbytečné hledat sponzora na novou knihu. Ale když jsem si uvědomil, že jedna kniha by z mých prostředků vyšla na 400,- Kč, zkusil jsem štěstí a jen tak ze sradny jsem na internet napsal: "Hledá se sponzor na mou novou knihu."
   Skutečně se někdo chytil. Naštěstí to nebyl podvodník Jaroslav Terč, tentokrát to byl Ing. Karel Fiala, který mi napsal, že by mi velice rád mou knihu zasponzoroval, neboť k nim má velice blízko. Karel je totiž ředitelem ve firmě Europap s.r.o., který je zaměřený na výrobu papírů, diplomových prací, tisk a kopírování dokumentů. Když jsem si jeho nabídku přečetl, odmítl jsem ho s tím, že je to jen sranda a že nevěřím tomu, že by mi knihu skutečně mohl někdo sponzorovat. Poté jsem mu popsal, jak to dopadlo se sponzoringem u předchozí knihy. Karel však reagoval těmito slovy: "Tak to mě moc mrzí. Pak chápu Tvé jednání. Myslím, že bych jednal stejně. Já ale takový nejsem. Těch 50.000,- Kč, které nazýváš kapitálem, pro mě vůbec žádný kapitál není, a proto nevidím jediný problém v tom, abych Ti s knihou nemohl pomoci. Spíš by to byla radost pro mě. Budu rád, když se spolu nějak domluvíme a budeš mě informovat o práci na knize, abych věděl, jak postupuješ a kdy se bude kniha tisknout."
   To mě přesvědčilo o tom, že naše spolupráce bude zdárná a měl jsem radost, že má kniha bude stát jen 200,- Kč jeden kus - dvakrát méně než kdybych ji vydával z vlastních prostředků. Začal jsem s ním projednávat všechno možné a připadal mi jako velice moudrý muž.
   Pak jsem Karlovi tři měsíce před vydáním knihy poslal maila s větou, ať se podívá na přiložené kresby a napíše mi, jak se mu líbí a že nic bližšího psát nebudu, jelikož by to bylo na dlouho a byl bych radši, kdybychom se sešli osobně a všechno probrali. Od Karla mi přišla odpověď: "Ty kresby jsou moc krásné, ale nenapsals k nim žádnou legendu. Čeho se týkají?"
   V odpovědním mailu jsem napsal, že to byl záměr, ale všechno jsem mu do detailu popsal - jak spolupracuji s ilustrátory, jak už mám knihu zkompletovanou a že půjde do tisku na konci dubna. Tento mail si přečetl - vím to, neboť mi potvrdil přečtení e-mailu - odpovědi jsem se však už nikdy nedočkal.
   O měsíc později jsem mu napsal nezávazný mail, kde jsem se ho ptal, jak se mu vede, zda je všechno v pořádku a tak. O knize jsem se vůbec nezmínil, neboť jsem chtěl zjistit, zda se mnou bude komunikovat jen na určité téma, či zda mě zcela ignoruje. Zjistil jsem, že mě zcela ignoruje. Přišlo mi potvrzení o přečtení mailu, ale žádná odpověď.
   Měsíc do vydání knihy jsem mu poslal další mail, do něhož jsem zkopíroval výše napsaná slova a poté jsem pokračoval, že jsem netušil, že i tento moudrý muž nakonec ukáže svou pravou tvář. Tentokrát mi nepřišlo ani potvrzení o přečtení zprávy.
   Musel jsem se smířit s tím, že si budu muset poradit sám, ale nemohl jsem se smířit s tím, že by každý výtisk měl čtenáře stát 398,- Kč. To se mi nelíbilo. Proto jsem se rozhodl, že vyhlásím akci, která potvrá jen do data 24. dubna, kdy jsem měl knihu odeslat do nakladatelství. Nabízel jsem knihu za 150,- Kč s tím, že pokud se najde alespoň třicet zájemců, této částky bych mohl dosáhnout. Informoval jsem o tom všechny majitele mé první knihy a pak všechny ostatní známé a kamarády. Podmínka však byla, že by mi museli částku zaslat předem na účet a pak se mnou čekat, až kniha zahlédne slunce. Několik objednávek jsem měl, což mě potěšilo, však každý pátý mi peníze za knihu neposlal - tyto objednávky jsem pak musel zrušit, jinak bych neměl na zaplacení. Nakonec jsem od čtenářů nastřádal něco kolem pěti tisíc a dalších pět tisíc jsem přiložil já. Díky tomu se cena knihy snížila přesně o 128,- Kč, a proto všem, kteří mi pomohli, mockrát děkuji a vážím si toho, že mě nenechali na holičkách, jako jiní.

Žádné komentáře:

Okomentovat