Recenze a názory

Pokud jste registrovaní v DatabaziKnih, můžete knihu ohodnotit ZDE

Průměrné hodnocení knihy čtrnácti čtenářů:           85%

Žádám každého čtenáře, aby k názoru o knize do posledního řádku napsali, kolika procenty knihu hodnotí, abych mohl spočítat průměr celkového hodnocení.

1. recenze: Jiří Lojín, redaktor webu VašeLiteratura.cz

14 komentářů:

 1. Tvá kniha OBNAŽENÉ TAJEMSTVÍ je zajímavá knížka a zajímavé knížky se čtou rychle. Začala jsem číst už 12. 5., kdy jsem Tvou knihu dostala s donáškou do práce. Nemohla jsem odolat a zpříjemnila jsem si cestu tramvají domů. Druhý den jsem dočetla zbytek a musím říct, že mé oči nezůstaly suché. První řádek anotace knihy „Básně, které vás rozpláčou a rozesmějí.“ je naprosto vystihující! Všechny básně a ilustrace jsou nádherné. Slzy do očí mi vehnala báseň Vzpomínám, básně Vzrušení, Vášeň a Naše noc mě částečně rozesmály a především šokovaly. Proto jsem některé básně přečetla několikrát a někdy mi dokonce při čtení naskakovala husí kůže. Nejlepšími básněmi v celé sbírce jsou: Vzpomínám, Gay, Přiznání, První setkání, Mám rád, Krev, Vzrušení, Vášeň, Naše noc, Myšlenky na tebe, U nohou a Spousty dní. A celkové hodnocení knihy? Ode mě máš samozřejmě celých 100%.

  OdpovědětVymazat
 2. Básnická sbírka Tomáše Lörincze OBNAŽENÉ TAJEMSTVÍ, budí zájem hned na první pohled. Velice moderně pojatá obálka knihy budí respekt svou jednoduchostí a výstižností a nutí čtenáře k takřka okamžitému otevření.
  Autor rozdělil svoji knihu do jedenácti kapitol, z nichž jako nejsilnější hodnotím LÁSKA K MŮŽŮM, SEXUÁLNÍ VÁŠEŇ a SMÍCH. Nejméně mě pak zaujala první z kapitol OBZORY KRÁS.
  V básních je patrné, že během desetiletého období, které básnická sbírka mapuje, autor nabírá zkušenosti jak životní tak i básnické. Čtenář jasně rozpozná, ve kterém z životních etap autora se nachází a čím prochází jeho mysl a tělo. Srovnávání se s odlišnou sexuální orientací, s pocity samoty, prázdnoty a problémem sebezařazení do společnosti a života.
  Ačkoliv velice rád čtu, poezie zrovna není mým šálkem čaje, nedokážu tedy fundovaně posuzovat kvalitu básní. I přes to básnická sbírka obsahuje, jak básně pro mě poutavé, tak i básně, které jsem musel přečíst několikrát, abych je „pochopil“. Básně z kapitoly SMÍCH byly opravdu úsměvné a básně z kapitoly sexuální vášeň vzbuzovaly vzrušení. Upřímně jsem čekal, že mě více básní takto tzv. „chytí za srdce“ nebo bude vzbuzovat určitý jiný pocit. Na můj vkus byly některé básně příliš krátké a tak jsem velice oceňoval každou delší báseň. Mezi básněmi, které mě zaujaly nejvíce, vyzdvihuji: VZPOMÍNÁM, PROŽITEK, MYSLÍM NA TEBE.
  I když mě určitě dílo Tomáše Lörincze nepřiměje k tomu, abych do svého čtenářského portfolia zařadil poezii, určitě budu s napětím očekávat, kdy tomuto mladému, pohlednému a talentovanému spisovateli vyjde další dílo, které si velice rád zakoupím a přečtu.
  Jsem rád, že kniha OBNAŽENÉ TAJEMSTVÍ dostává své místo v mé knihovně a hodnotím ji 80 %.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Milý Tome, chtěla bych ti ještě jednou poděkovat za možnost zveřejnit své kresby v tvé básnické sbírce OBNAŽENÉ TAJEMSTVÍ. Jak jsem ti již několikrát říkala, vždy bylo mým snem ukázat i jiným, co umím a co ve mně je. Ty sám jsi názorným příkladem... napsal jsi román, básnickou sbírku a kráčíš neustále dopředu a nenecháš se ničím zastrašit. I přes menší problémy a zádrhely, které vydání sbírky pronásledovaly, se ti povedlo úžasné dílo!

  U některých básní se mi tajil dech a do očí slzy se mi vehnaly. Ještě teď si živě pamatuji báseň "Vzpomínám" nebo "Naivita", ve které jsem se viděla až moc, jak byla podobná s mými pocity z minulosti. Mezi další oblíbené básničky bych zařadila např.
  ►Bez tebe
  ►Chci
  ►Komunikace
  ►Miluji tě

  Ale nemůžu říct, že by se mi ostatní básně nelíbily. Všechny mají svůj příběh, díky kterým vznikly. Jsou plné tvých životních příběhů a zkušeností, bolestí a radostí. Určitě se v nejedné básni najde každý čtenář, protože jsi psal od srdce a to tvou sbírku dělá jedinečnou oproti ostatním sbírkám, které jsem kdy četla.

  Tome, ty jsi jako osobnost velice zajímavý človíček a to, co jsem od sbírky očekávala jsem také našla. Za sebe tvou knížku hodnotím 90%, protože jsem měla občas problém zapadnout do myšlenkové pochodu v některých básních. Kladně však hodnotím rozdělení sbírky do jednotlivých kapitol, kresby a samotnou obálku. Máš talent sjednotit jednotlivé kousky dohromady tak, aby celek působil dokonale.

  Tvou sbírku považuji za velice povedenou.

  OdpovědětVymazat
 5. Tome, děkuji moc za možnost ilustrovat Tvou básnickou sbírku OBNAŽENÉ TAJEMSTVI. Je vidět, že máš opravdu talent a lidí jako jsi ty, si moc vážím za to, co dělají. Celá sbírka je zajímavá a její popis mi k ní naprosto sedí. Některé básně jsou depresivní a u jiných jsem se musela naopak smát. Trochu mě mrzelo, že většina jich je poměrně krátkých. Díky dobrému seřazení kapitol a básní je ale hezky vidět jednotlivé období Tvého života, Tvé pocity a především to, jak si se ve psaní zlepšoval.

  Je těžké vybrat konkrétní básně, které se mi líbily nejvíce. Každá báseň o něčem vypráví a doplňuje soustavu těch ostatních. Pokud mám ale nějaké vybrat, tak určitě tyto: NAŠE NOC, SMÍCH a VZPOMÍNÁM. Ty mi tak nějak utkvěly v paměti, ale líbilo se mi i spoustu dalších.

  Neoznačila bych ale žádnou báseň, že se mi nelíbí. Jen pokládám za trošku slabší první 2 kapitoly.

  Pár básní jsem přečetla i kamarádům a nakonec jsme knihou listovali snad hodinu. I přes to, že básně nikdy neměli moc rádi, tak Tvá kniha se jim moc líbila. Zvláště ty veselé a vtipné básně.

  Celkově na mě OBNAŽENÉ TAJEMSTVÍ působí skvěle. Přehledné rozdělení do kapitol, povedené básně mapující život, obálka je moc vydařená a ilustrace to celé krásně doplňují. Za sebe knize dávám 90%. A to kvůli mému názoru, že téměř vždycky jde udělat mnoho věcí o trochu lépe.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak mám dočteno a... určitě pochvala! Knížka se mi líbila. Je přesně taková, jak píšeš - něco tě rozesměje a pobaví, něco tě naladí spíš na tu melancholičtější notu. Myslím, žes psal o tom, jaký život prostě je... o lásce, strachu, bolesti i naději. O tom, co prožívá každý z nás a každý si v tom najde to své. Takže celkově 90%.

  OdpovědětVymazat
 7. Tato básnická sbírka byla pro mne dar k našemu rok a půl dlouhému společnému soužití. Po celou dobu jejích příprav jsem vlastně až postupně zjišťoval, o co asi půjde, ale i tak jsem toho moc nevěděl. Překvapením pro mne byly krásné kresby, které se opravdu povedly ;)

  Ve sbírce jsem se nejvíce začetl do kapitoly smích, kde jsem se od srdce mnohokrát zasmál: D Kapitolu věnovanou mně jsem již znal. Zde získala formu, kterou si zaslouží, stejně tak jako ostatní básně. Samozřejmě jsou zde básně z různého tvůrčího období, a tím se stane, že se najdou více vydařené a méně vydařené básně.

  Celou sbírku jsem sice nepřečetl, ale postupem času v ní určitě najdu tu svou druhou oblíbenou báseň, protože ta na prvním místě už existovala ještě před vydáním knihy a to 1. 1. 2012 :)

  Celkově uděluji 95%

  OdpovědětVymazat
 8. Tato kniha není tak moc tlustá, aby se nedala zvládnout přečíst velmi rychle. Navíc když je plná veršů, stránky se otáčejí ještě rychleji. Hned jakmile dorazila na poštu, rozbalila jsem ji už v autě a začala z ní předčítat manželovi, který trochu nechápal, co to držím v ruce. Na mě však hned působila velice zajímavě a každá báseň a samozřejmě kresby mají něco do sebe. Líbí se mi, že obsahují hodně pocitů a že se za ně autor neschovává. Ráda bych napsala, která báseň se mi líbila nejvíce, ale bohužel si žádnou z knihy nepamatuji – to bych si to musela přečíst vícekrát a také to ráda udělám, jakmile se mi naskytne trochu více času. Jinak mě celkem překvapilo, že je to básnická sbírka – čekala jsem příběh, román, a proto za sebe knize dávám 70%.

  OdpovědětVymazat
 9. Knihu jsem zdárně přelouskal a kritika z mé strany rozhodně nebude. Ze všech 180ti básní nemám žádnou oblíbenou báseň, neboť všechny mají něco do sebe. Ale asi nejvíc se mi líbily kapitoly LÁSKA K MUŽŮM a SEXÁLNÍ VÁŠEŇ - má to náboj. Však některé kratičké básničky jsou tak jednoduché, že je to spíš úsměvné než kritické...

  Ovšem má odborná rada zní: zaměř se více na rytmus a rým. V mnoha případech tam byly mezery, ale to nevadí. Mně osobně se kniha velmi líbila a dal bych jí 90%.

  OdpovědětVymazat
 10. Kniha OBNAŽENÉ TAJEMSTVÍ je fakt super! Je skvělá! Skutečně mě mile překvapila jak kniha, tak i její spisovatel – nečekal jsem, že to bude taková bomba. Všechny básničky jsou skvělé, a proto je těžké najít nějakou, která by byla ta nej… A kresby? Samozřejmě úchvatné a velice gratuluji všem ilustrátorům, protože se jim povedly skutečně skvělé obrázky, které s očekáváním popisují jejich smysl ať už v básni anebo v nadpise. Zase této knize samozřejmě dávám 100% a všem ji vřele doporučuji!

  OdpovědětVymazat
 11. Tome, dneska jsem dolouskala Tvou knihu. Je skutečně suprová, každá báseň má srdce. Skvělé je, že nejde o žádný stereotyp, každá je úplně jiná. Všechny se mi moc líbily, však báseň VZPOMÍNÁM mě za srdce vzala úplně nejvíc. Vzpomněla jsem si na svého tatínka a dojala mě. I kresby a obálka se mi moc líbí – kniha mě zaujala na první pohled a vůbec nelituji koupě. Je to skutečně nádherná kniha! Doufám, že budeš psát další a další verše, neboť já si další vydání ohlídám! Tvé knize samozřejmě dávám maximální hodnocení, a to celých 100%.

  OdpovědětVymazat
 12. Knihu jsem si pořídil především kvůli obálce, na níž je vyfotografovaný autor. Tam mě upoutala a nepustila. Po otevření knihy jsem byl mile překvapen, že je rozdělena do několika kapitol, a to do konce o lásce a sexu s muži i s patřičnými nádhernými kresbami. A rozhodně se nestdím, když řeknu, že mě tato část knihy hodce vzrušila. Co se týče kvality básní, je samozřejmé, že nejsou všechny dokonalé a během čtení může každý pozorovat literární růst autora. Proto je dobré, že jsou u básní i data, kdy vznikly. Nebýt tam datumy, považoval bych knihu za zcela nevydařenou - možná proto tam autor datumy uvádí, aby zastřel nezkušennost psaní básní svým mladistvím věkem. Samozřejmě ten, kdo se dostane přes první polovinu básní, čeká ho jedna krása za druhou, které se nedá vůbec nic vyčíst. A navíc básně, které vyjadřují lásku a sex mezi dvěma muži, není tak časté téma (nebo dokonce je to tabu mezi knihami), a proto dávám obrovský plus za to, že přišel s něčím tak nevšedním. Svým kritickým okem bych knihu jako celek viděl na 85%.

  OdpovědětVymazat
 13. Ve sbírce básní "Obnažené tajemství" (2002-2012) autor Tomáš Lörincz vyzdvihuje obrovský význam v jeho dosavadním životě - a tudíž vyjadřuje svůj citový vztah jak v oblasti lásky k ženám, tak o lásce k mužům.

  Střídání různých pojmů - zážitků - vyjadřuje široký rozsah jak autorových doslova výbuchů nálad, tak znalosti, které mu náhle vstoupí do přítomných dnů. Dovede vyjádřit výstižně i smutné a bolestné rány, které neočekávaně vstoupí do již nadějných situací a ze kterých se jen těžko vzpamatuje. Je to osobní příběh plný protikladů.

  Některé autorovy verše mi připomínají hudbu a bylo by jistě dobře, aby v budoucnu vznikly další písně. Mé celkové hodnocení knihy je bez pochyb celých 100%.

  OdpovědětVymazat
 14. Myslím, že budu mluvit za vše, když této sbírce po jejím přečtením budu věnovat to nejvyšší možné hodnocení, které tomu mohu dát - škoda že je to jen 100%.

  OdpovědětVymazat