Soňa Štossová

Jmenuji se Soňa Štossová. Narodila jsem se dne 13. září 1977 v Ivančicích. Díky svému narození tak spadám do znamení Panny a v čínském horoskopu patřím mezi Hady.

S chutí kreslit, potažmo talentem, jsem se již narodila. Je to dědičná záležitost, mám ji po svém otci a dědovi. Sice jsem absolvovala několik kurzů, především jako dítě, ale jinak jsem samouk. K vývoji mi sloužily knihy a poctivý trénink! Studovala jsem v jiném oboru, přesněji Mendelovu univerzitu v Brně, Agronomickou fakultu, obor Speciální zootechnika, a jelikož mě koně tak uchvátili, v postgraduálu jsem se věnovala právě chovu a šlechtění koní. V tomto oboru jsem zůstala až do dnešního dne, neboť jsem zootechnikem na ranči zaměřeném na chov shetlandských poníků, slepic a králíků. Do toho ještě v naší obci Tetčice zastávám funkci místostarosty. To ale není vše - mojí poslední činností je kresba, malba, lidová tvorba a různé rukodělné činnosti. Především výtvarno mě baví, proto mě také potěší každá zakázka, neboť nejenže se ocitám ve své radosti z kreslení, tak se tím i částečně živím.

A úspěch v kreslení? Docela určitě mám, když to ocení svým chválením mé okolí. Každé vydařené dílko, portrét, které sklidí nadšení u mých přátel i zákazníků, je malým úspěchem. Pořádala jsem několik výstav, moje práce zdobí zdi mých přátel, v některých případech jsem dokonce osobní dvorní malíř. Z oficiálních úspěchů můžu vyzdvihnout tři, a to dvě prvenství a jedno druhé místo ve výtvarné soutěži, kterou vyhlásil časopis Jezdectví v roce 2008 a 2009. Na některé mé práce můžete narazit i v zahraničí.

Když jsem pak na FaceBooku objevila možnost stát se ilustrátorem knihy mladého autora, řekla jsem si, že se má zkusit všechno a každá výzva je pro mě pokušením zjistit, kde jsou moje hranice. Ilustrování je především o fantazii, a protože té se mi příliš nedostává, zaujalo mne si to vyzkoušet. Autora knihy jsem kontaktovala, protože mi to přišlo jako zajímavý nápad, který se rozhodně neodmítá, vždyť za zkoušku nic nedám. Navíc, chci si tu knihu přečíst už proto, o jakém tématu pojednává! A narazit při čtení na svou vlastní kresbu by mě skutečně moc potěšilo.

Jsem ráda, že jsem se zapojila, ač jsem na začátku věděla, že je velká konkurence. Mohu tak porovnat mé provedení s ostatními kreslíři a zárověň mne to nutí více se snažit. Očekávám tedy, že to ve mně vyvolá více soutěživosti a potřebu se zdokonalit. Už jen to, že jsem se dostala z více jak padesáti kreslířů mezi pětku nejlepší, je obrovským úspěchem. Navíc oceňuji nápad autora! Věřím, že výsledek bude excelentní!
 
Soňa Štossová obrazově znázornila
kapitoly VŠE NEJ a BOLEST Z MUŽŮ
a básně VZPOMÍNÁM a RÁNO (kresby básní zůstávají překvapením knihy).
 Zpět k ilustrátorům                                                                        Zpět na hlavní stránku

Žádné komentáře:

Okomentovat